DEBATA EKSPERCKA: The Future of EU Democracy and Institutional Reforms after European elections

Środa, 8 maja, godz.: 11:00, Dom Europy

Marek Prawda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialny za politykę europejską oraz wschodnią. Reprezentuje Ministra Spraw Zagranicznych w posiedzeniach Komitetu do Spraw Europejskich. W latach 2016-2021 był Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wcześniej pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej (2012-2016), a przedtem był Ambasadorem RP w Szwecji i Niemczech. 

Kalypso Nicolaidis, Chair in Global Affairs, School of Transnational Governance w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, gdzie przewodniczy między innymi EUI Democracy Forum. Politolożka, profesorka na Uniwersytecie Oksfordzkim, a wcześniej także w Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda oraz w Ecole Nationale d’Administration w Paryżu. Współpracowała z wieloma instytucjami UE jako doradczyni i ekspertka, w tym z Radą Europejską, Parlamentem i Komisją Europejską, a także OECD, rządami Holandii i Wielkiej Brytanii.

Jarosław Pietras, Senior Research Associate w brukselskim Wilfried Martens Centre for European Studies. Profesor wizytujący w College of Europe w Brugii. Dyrektor Generalny w Radzie Unii Europejskiej w latach 2008-2020. Wcześniej pracował  dla polskiego rządu jako sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, sekretarz stanu ds. europejskich i szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Thu Nguyen, Wicedyrektorka Jacques Delors Centre w Berlinie, gdzie kieruje pracami think tanku w obszarze polityki UE. Prowadzi podcast Centrum Jacquesa Delorsa “EU to go – der Podcast für Europapolitik”. Wcześniej była adiunktką na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Maastricht. Była członkinią tzw. Grupy Dwunastu i jedną ze współautorek francusko-niemieckiego raportu na temat reformy instytucjonalnej UE opublikowanego w 2023 roku.

Nicolai von Ondarza, Kierownik Departamentu Badań nad UE i Europą w Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP). Jego badania koncentrują się na instytucjach i demokracji UE,  a także na stosunkach UE-Wielka Brytania po Brexicie.  Był członkiem tzw. Grupy Dwunastu i współautorem francusko-niemieckiego raportu na temat reformy instytucjonalnej UE. Był również współsprawozdawcą Grupy Wysokiego Szczebla SWP-CEPS ds. wzmocnienia demokracji w UE. 

Moderatorką debaty będzie: Karolina Borońska-Hryniewiecka, Profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspertka Team Europe Direct, a także wykładowczyni wizytująca na Uniwersytecie Panthéon-Sorbonne w Paryżu.

Na Uniwersytecie Wrocławskim reprezentuje Instytut Politologii i Katedrę Jeana Monneta. W przeszłości m.in. kierowniczka programu UE w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). W 2023 była członkinią Grupy Wysokiego Szczebla SWP-CEPS ds. wzmocnienia demokracji w UE. Specjalizuje się w studiach nad demokracją parlamentarną w UE.

Debata będzie miała charakter hybrydowy, będzie tłumaczona symultanicznie (ENG-PL-ENG) i transmitowana na żywo!


Organizatorzy Konferencji: